Nacionalni parkovi definirani su u hrvatskom Zakonu o zaštiti prirode kao zaštićeni prostori posebne ljepote i dobre prirodne očuvanosti u kojima obitavaju biljke i životinje, gdje su ljudski utjecaji ograničeni. Ističu se svojim jedinstvenim biljnim i životinjskim svijetom i prirodnim rijetkostima te obuhvaćaju jedan ili više sačuvanih ili neznatno izmijenjenih ekoloških sustava, a prvenstveno su namijenjeni očuvanju prirodnih vrijednosti.
Jednako tako u zaštićena područja uvršteni su i posebni rezervati, što su područja kopna i/ili mora od osobitog značenja radi svoje jedinstvenosti, rijetkosti ili reprezentativnosti, ili su stanište ugrožene divlje svojte. U njima nisu dopuštene radnje i djelatnosti koje mogu narušiti svojstva zbog kojih je proglašen, a dopušteni su zahvati, radnje i djelatnosti kojima se održavaju ili poboljšavaju uvjeti važni za očuvanje svojstava zbog kojih su proglašeni rezervatom.

Nacionalni park “Krka”

Javna ustanova “Rezervat Lokrum”
Upravo zbog navedenih svojstava i osjetljivosti te izrazitog značaja spomenutih područja, ne samo kao prirodnih ljepota pojedine zemlje, već kao i ekoloških sustava, neophodno je na ispravan način pristupiti očuvanju tih prirodnih ljepota.
Spomenuto očuvanje, sigurnost i autohtoni izgled zaštićenih prirodnih područja Hrvatske uvelike ovisi i o njihovom održavanju. Starenjem šume, uspostavom šumskog reda, što podrazumijeva orezivanje granja i vegetacije, koja onemogućava prolaznost puteva, stvara se otpadni zeleni materijal kojeg je potrebno propisno zbrinuti. Zbog osjetljivosti terena potrebni su lakši i mobilniji strojevi koji su u stanju prići materijalu i zbrinuti ga na licu mjesta. Usitnjavanje zelenog otpada te vraćanje istog u prirodu ima višestruku korist. Raspršivanjem usitnjenog materijala po tlu smanjuje se rizik od požara, a razgradnjom materijala hrani se tlo. Takvo ekološko zbrinjavanje zelenog otpada, koje je propisano i od strane Europske unije, koja zabranjuje spaljivanje ili ukopavanje istog, neophodno je kada su pitanju zaštićena područja, jer ne ugrožava njihova prirodna svojstva.
Nacionalni park “Krka” i Javna ustanova “Rezervat Lokrum” prepoznali su idelano rješenje u mobilnom sjekaču drvene mase GreenMech Arborist 150.
Kao pripadnika hvaljene Arborist linije krase ga snaga, učinkovitost i ekonomičnost. Iznimno je izdržljiv, proizveden od čelika visoke čvrstoće te dostupan s Kubota dizelskim motorom u varijanti 26 ili 34 konjske snage. Motor je, također, zaštićen masivnim čeličnim pločama, što ujedno smanjuje i emisiju buke. Zaštitne ploče se mogu jednostavno odstraniti, čime je olakšan pristup motoru za potrebe rutinske brige i održavanja. Kao i ostali GreenMech sjekači, opremljen je s jednistvenim, patentiranim “Disc-Blade” sustavom okruglih noževa. Uz okrugle noževe i princip sječe pod kutom, može obraditi bilo koju vrstu drveta, bez obzira na čvrstoću te se trajanje noževa prije brušenja produljuje i do 150 radnih sati.
Veliki utovarni otvor veličine 970 x 790 mm ne zahtijeva dodatno rezanje i usitnjavanje materijala, a zajedno s utovarnim grlom u obliku pisma, dimenzija 150 x 230 mm omogućava lagan utovar razgranatog, grmovitog i gustog materijala te krošnji. Time se uvelike smanjuje potreba za rad motornom pilom, a riječ je i do stotinjak rezova manje svaki dan, što rezultira većim dnevnim učinkom. Elektronički “No-Stress” sustav kontrole utovara, u slučaju potrebe okreće utovarne valjke i u suprotnom smjeru kako bi rasteretio noževe sjekača, bez gubitka radne brzine zamašnjaka. To u konačnici povećava radni učinak stroja.
S težinom ispod 750kg, registrira se na tri godine kao laka prikolica (B kategorija) te se može lako vući i osobnim vozilom. Kapacitet od 15 cm, mobilnost, te snaga čine ga idealnim za obavljanje teških poslova na licu mjesta.
Nadalje pročitajte iskustva korisnika GreenMech sjekača drvene mase Arborist 150 u zaštićenim područjima i zašto je upravo taj stroj bio idealan izbor.
Arborist 150 u Nacionalnom parku “Krka”
Javna ustanova Nacionalni park “Krka” nedavno je nabavila sjekač drvne mase GreenMech Arborist 150 za potrebe usitnjavanja odrezanih grana, a sve sa ciljem održavanja šuma i šikara na području Parka. Ovaj sjekač drvne mase u obliku prikolice smanjit će ubuduće nastajanje zelenog otpada i korištenje motornih pila te znatno unaprijediti produktivnost rada i kvalitetu obavljenog posla. Usitnjeno granje vraćat će se u prirodu u obliku drvne sječke i koristiti kao idealan materijal za održavanje poučno-pješačkih staza u Nacionalnom parku Krka. Korištenjem ovog stroja uprava Nacionalnog parka Krka želi naglasiti važnost recikliranja i pretvaranja okrčenih grana i stabala u koristan materijal s novom upotrebnom vrijednošću.
Šume uz rijeku Krku ne obuhvaćaju velike površine, ali su izuzetno važne za ukupan doživljaj krajobraza na području oštrog kontrasta ljutog krša, riječnih tokova i mora. Zbog vitalnosti šumskog ekosustava, iznimno je važno njihovo redovito i pravilno održavanje.




GreenMech Arborist 150 u nacionalnom parku “Krka”
Arborist 150 na otoku Lokrumu – posebnom rezervatu šumske vegetacije
Rezervat Lokrum je otočić površine 72 hektara, koji se nalazi u neposrednoj blizini grada Dubrovnika. Posebni rezervat šumske vegetacije, prvi put proglašen 1948. godine je kao takav treće najstarije područje zaštićene prirode u Hrvatskoj čiji temeljni fenomen je šumska vegetacija koja prekriva oko 90% površine otoka. Vegetacijski pokrov je reprezentativan iz razloga što su na vrlo maloj površini (72 ha) prisutni svi razvojni nizovi biljnih zajednica južnog fitogeografskog područja – eumediterana. Na Lokrumu je zaštićeno osam stanišnih tipova koji uključuju i okružujući morski pojas od približno 150 metara: naselja posidonije, grebeni, stijene i strmci (klifovi) mediteranskih obala obrasli endemičnim vrstama (slika 2), karbonatne stijene s hazmofitskom vegetacijom, preplavljene ili dijelom preplavljene morske špilje, eumediteranski travnjaci, te vazdazelene šume česvine i mediteranske šume endemičnih borova od kojih su na Lokrumu najznačajnije – šuma hrasta crnike i crnog jasena, šuma hrasta crnike s mirtom i šuma alepskog bora i hrasta crnike. U Rezervatu je zabilježeno oko 400 vrsta drveća i grmlja od kojih je 63 četinjača – među njima 37 vrsta borova, 78 vrsta ukrasne dendroflore, 250 vrsta kaktusa, 50 vrsta agava, južno voće i rijetko cvijeće.


GreenMech Arborist 150 – Javna ustanova “Rezervat Lokrum”
Radi velike vrijednosti vegetacijskog obilježja, otok je već dugi niz godina pod zaštitom različitih kategorija vrijednosti, te zahvaljujući aktivnoj i učinkovitoj zaštiti već skoro 70 godina zadržava značajke zbog kojih je zaštićen. Prostori sa zaštićenom i visokokvalitetnom šumom (zaštićena područja prirode) u mediteranskom i submediteranskom području s površinom do 800 ha svrstavaju se u II. B kategoriju ugroženosti od požara te su u zaštiti takvih šuma prioritetne preventivne protupožarne mjere. Shodno tome služba za zaštitu od požara Rezervata Lokrum (od desetak profesionalnih vatrogasaca) redovito provodi aktivnosti održavanja protupožarnih prosjeka i ostale preventivne mjere zaštite pri kojima se stvaraju određene količine biljnog otpada.
U svrhu održivog gospodarenja otpadom, učinkovite protupožarne zaštite i propisnog uklanjanja gorivog materijala Javna ustanova “Rezervat Lokrum” odlučila se za nabavu sjekača drvene mase u obliku lake prikolice, gdje se najadekvatnijim pokazao Arborist 150. Rotirajuća ispušna cijev omogućava nesmetano usitnjavanje na licu mjesta te ravnomjerno raspršivanje sječke koja se koristi za pokrivanje staza u parkovnom dijelu Rezervata. Sustav okruglih noževa kvalitetno usitnjava i najtvrđe vrste četinjača kao što je alepski bor (koji je jedan od gorivijih materijala) tako da osigurava bržu razgradnju gorivog materijala.
Više informacija o stroju GreenMech Arborist 150 pogledajte pritiskom na sljedeći LINK